Az MCC által készített tanulmány azt vizsgálta, hogy az Európai Néppárt (EPP) a migrációs és menekültügyi paktummal, az európai zöld megállapodással, a jogállamisággal és a kereskedelemmel kapcsolatban mennyire képviselte a jobboldali értékeket.
2024. június 22. 17:14
5 p
1
0
125
Mentés
Kép forrása: Kathrin Lauer/Getty Images
Az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének friss, „Az Európai Néppárt: jobbközép vagy balközép?” című tanulmánya a legnagyobb európai pártcsalád szavazásait vizsgálta az Európai Parlamentben, a legfontosabb európai ügyek kapcsán. A tanulmányt Rodrigo Ballester, Yann Caspar, és Damille Devenyi készítették, akik az MCC kötelékében foglalkoznak az európai uniós politikai folyamatokkal.
A tanulmány a 2019 és 2024 között időszakot öleli fel, és négy fő politikai területre összpontosít: a migrációs és menekültügyi paktumra, az európai zöld megállapodásra, a jogállamisági intézkedésekre és a kereskedelmi megállapodásokra.
A migrációs ügyekben a Néppárt lehetővé tette, hogy a baloldali frakcióknak (az S&D, Zöldek, Renew és a Baloldal) megfelelő jogszabályokat fogadjon el az Európai Parlament. Ezekben a kérdésekben az EPP parlamenti képviselői átlagosan 84%-os aránnyal szavaztak együtt az európai baloldal által is támogatott 14 jogszabály kapcsán.
„Ezekkel az új tagokkal a néppárti képviselőcsoport megerősíti pozícióját, amely messze a legerősebb képviselőcsoport az Európai Parlamentben” – írta az Európai Néppárt a hivatalos közleményében.
Forrás: Európai Parlament | az MCC Európai Tanulmányok Műhelye által készített ábra
Az Európai Zöld Megállapodás kapcsán is hasonló tendenciákat láthatunk, ahol a Néppárt az összesen benyújtott jogszabály-javaslatok 90%-át elfogadta, 39 alkalommal együtt szavazva az S&D-vel és a Renew-vel, valamint sokszor a Zöldekkel is.
Forrás: Forrás: Európai Parlament | az MCC Európai Tanulmányok Műhelye által készített ábra
A jogállamisági kérdésekben kiemelendő, hogy a Néppárt minden alkalommal együtt szavazott a teljes európai baloldallal a Magyarország és Lengyelország elleni határozatok esetében, a képviselőcsoporton belüli 83%-os támogatottság mellett. Az ECR és az ID ezeken a szavazásokon döntően hazánk és Lengyelország mellett szavaztak, a baloldallal szemben.
Forrás: Forrás: Európai Parlament | az MCC Európai Tanulmányok Műhelye által készített ábra
A kereskedelmi kérdésekben is megállapítható az, hogy a Néppárt leginkább az S&D és a Renew támogatásával tudott jogszabályokat elfogadni, habár ez esetben sokszor az ECR és más jobboldali képviselők szavazataira is számíthattak.
Az elemzett négy területen a tanulmány szerint a Néppárt, az S&D, a Renew és a Greens/EFA az összesen elfogadott 86 jogszabályból 62 alkalommal, azaz 72%-os aránnyal szavaztak együtt.
Az Európai Néppárt a migrációs és menekültügyi paktumban vizsgált jogszabályok 100%-át jóváhagyta, 90%-ot az európai zöld megállapodásból, 100%-át a Magyarország és Lengyelország elleni határozatokból, és a kereskedelmi megállapodások 100%-át.
Forrás: Forrás: Európai Parlament | az MCC Európai Tanulmányok Műhely által készített ábra
Összegezve, a kutatás megállapítja, hogy az EPP szavazási mintái azt mutatják, hogy bár a párt hivatalosan jobbközépnek vallja magát, szavazási szokásai gyakran egybeesnek a baloldali és liberális pártokkal.
A Faktum Projekt legfrissebb elemzésében rámutatott, több baloldali médium is önkényesen értelmezi a felméréseket, hogy Magyarországot szegénynek mutassa be.
Donald Trumpnak az általa nagynak és gyönyörűnek nevezett, szerteágazó, Amerika sok rendszerét megreformáló salátatörvénnyel sikerült elérnie második elnöksége első nagy törvényhozási sikerét.
Az FCSB elnöke nemrég arról beszélt: megcsapnák a Ferencvárost a labdarúgó Bajnokok Ligája selejtezőjében. Most a sportigazgató nyilatkozta azt, hogy szívből reméli, a Fradi lesz az ellenfelük a 3. fordulóban.
p
0
2
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 125 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nempolitizalok-0
2024. június 22. 20:30
El kellene ezt a jobboldali-baloldali fogalmat felejteni. Az USA demokraták mögött álló befolyásos "üzleti kör" lefizetett és/vagy megzsarolt politikusairól van szó. Lényegtelen milyen pártban vannak, mert akárhol előfordulhatnak. A CIA nyilván a Néppártot vette célba, hiszen a legnagyobb frakció. Ha ezek Meloniék lennének, őket venné célba. Amikor ez európát és saját országa érdekeit elárulja, egyszerűen nyomás alatt van. A legtöbb EU vezető kifejezetten selejt. Ezekből lesznek a vezetők. Az újak is azok lesznek, mert ezek zsarolhatók, lefizethetők és bármire képesek a hatalomért, pénzért. Ugye nem képzeli senki, hogy az a Németország amely 2004-ben 4 év türelmi időt kért és kapott a munkaerőpiaca és szociális rendszere védelmében, 15 évvel kéésőbb ellenőrízetlenül beenged 2 millió képzetlen muszlimot és afrikait. Az EU vezetői pedig annak ellenére hozzák a szankciókat az oroszok és kína ellen, hogy gazdaságaik egyre versenyképtelenebbek.
Hogy lehetne jobboldali, ha elsősorban echte balos, kereszténydemokrata pártok alkotják.
Legalább tíz.
És ebbe a tízbe a rózsafűzéres Magyar Péter pártja bele sincs még számolva.
"Mennyire jobboldali az Európai Néppárt?"
Jobboldalt keresni Európában?! -elvetélt gondolat!
-ahogy Magyarországon agyonverték, kivégezték a jobboldal írmagját is, úgy Európában is sikeresen működik, rendezkedik a zsidóság..!
Ma még ragyogóbb nyilatkozatot adhatna Simon Perez..!
Játékok a szavak jelentésével. Itt most elsősorban a "jogállamiság" kifejezésre gondolok. Jogállamiság szerintem azt jelenti, hogy az adott államnak van valamilyen jogrendje, és az állam azt a rendet betartja. És ebben semmi "demokráciának", semmi "hatalmi ágak szétválasztása" meg semmi további hivatkozásnak semmilyen jelentősége nincs. Egy saria alapján működő állam esetén is megvan a maguk jogrendje, és annak betartása esetén a "jogállamiság" mint olyan fennáll.
És ha már jogállamiság. Jogállamiság alapjai közé tartozna, hogy az mindenkire egyformán érvényes, azaz a "kettős mérce" legkisebb jele is "jogállamisági problémát jelent". Másik ilyen a "pacta sunt servanta" elv érvényesülése, azaz az alapszerződések, csatlakozási szerződések betartása, a különböző "értelmezési" viták hatalmi alapon történő eldöntésének elkerülése. Egyébként minden "jogállamisági kifogás" olyan "bagoly mondja verébnek....." érvényű.